RADWAN
Mam na imię Radwan, mam 29 lat, pochodzę z Syrii.
Poznaj moją historię.

Byłem studentem na stypendium, a zostałem uchodźcą…

Kim są uchodźcy?

Uchodźcy są ludźmi uciekającymi z własnego kraju przed niebezpieczeństwem, wojną, prześladowaniami. Niektórzy, tak jak Radwan, wyjechali wcześniej z kraju, do którego po prostu nie mogą wrócić, bo trwa tam wojna, a ich domy są zniszczone, lub wracając narazili by się na prześladowania. Uchodźcy nie mają wyjścia – wyjeżdżają bo są ofiarami konfliktów, są zmuszeni do ucieczki lub nie mogą wrócić do swojego kraju.

Imigranci przeprowadzają się do nowego kraju dobrowolnie, do pracy, na studia, do rodziny, mogą w każdej chwili do swojego kraju powrócić.

Uchodźcy to nie imigranci zarobkowi.

Aby uniknąć nieporozumień w rozmowach poznaj pojęcia związane z uchodźctwem


Nie rozmawiaj ze mną o Syrii

„To wszystko jest bardzo trudne. Na przykład, kiedy rozmawiam przez internet z tatą, którego nie widziałem już pięć lat i pokazuje mu moją córkę. Tata mówi: proszę przestań, bo to dla mnie za trudne. Ja bym chciał ją przytulić albo wziąć na spacer. A w tle słychać wybuchy i strzelaninę. Bo tam toczy się wojna.”

Zobacz jak to, co się dzieje w Syrii przypomina Warszawę w 1944r

Jeden z setek zbombardowanych budynków w Aleppo, 2012, Freedom House (via Flickr, CC license)

Jestem uchodźcą, czy to oznacza, że nie jestem człowiekiem?

Największym problemem cudzoziemców w Polsce, poza barierą językową, jest nietolerancja, jakiej doznają na co dzień, oraz przemoc motywowana uprzedzeniami narodowościowymi. Pamiętajmy, że publiczna mowa nienawiści jest przestępstwem.

Zobacz jak reagować na mowę nienawiści


W Syrii teraz jest tak, jak w Polsce było dawniej

Polacy też byli uchodźcami.
Józef Wybicki, Henryk Dąbrowski, Tadeusz Kościuszko, czy Adam Mickiewicz byli uchodźcami politycznymi. Polaków uciekających ze strachu w nieznane były w XIX i XX wieku miliony. Czyni to z Polski jedno z najbardziej doświadczonych uchodźstwem państw w Europie.

Oto krótka historia polskiego uchodźctwa

Za każdym razem, gdy śpiewamy polski hymn i tekst:
„Marsz, marsz, Dąbrowski / z ziemi włoskiej do Polski”
śpiewamy w nim o uchodźcach politycznych, akcentując w ten sposób charakterystyczny rys naszej tożsamości: doświadczenie życia z dala od polskich granic.


Nie patrz na mnie, jak na terrorystę

Uchodźcy nie są terrorystami. Są ludźmi uciekającymi przed niebezpieczeństwem i prześladowaniami. Z terroryzmem spotykają się co najwyżej jako ofiary – częstokroć to właśnie z jego powodu opuszczają swoje domy i ruszają do Europy.

Poznaj fakty i mity związane z uchodźcami i terroryzmem


Moja polska córka jest tak samo ciemna, jak ja

„To czego potrzebuję to dobrej pracy, ja jestem zdrowy, jestem aktywny, chcę płacić podatki i być dobrym ojcem jednak bardzo mi ciężko znaleźć pracę – teraz pracuję na cały etat, ale zarabiam 1000 zł. Co to jest, kiedy masz rodzinę i dziecko?”


Moja córka jest moją bombą. Bombą miłości.


Dowiedz się więcej na uchodzcy.info

 

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save