ANDRZEJ
Mam 31 lat i jestem Żydem. Na co dzień pracuję na cmentarzu, jestem też przewodnikiem po Warszawie. Studiuję historię. O tym, że jestem Żydem dowiedziałem się od mamy i siostry mając 9 lat.  Na początku nie chwaliłem się tym w szkole kolegom.

Żyd. Myślałem, że to wszystko co najgorsze

„Mój dziadek ukrywał swą tożsamość, starał się swoje Żydostwo gdzieś schować. Ja cały czas szukam odpowiedzi na pytanie co to znaczy być Żydem.  To jest ciągle żywa sprawa i formowanie się tożsamości”

 

KIM SĄ ŻYDZI?
Dziś Żydzi to grupa zróżnicowana.  Ktoś kto czuje się Żydem może identyfikować się z kulturą, religią żydowską bądź grupą etniczną. Istnieją grupy Żydów ortodoksyjnych, istnieją także Żydzi reformowani jaki i Żydzi nie czujący związku z religią żydowską.


Żydowskie święta, łączą mnie z doświadczeniem przodków

Święta w kalendarzu żydowskim  to między innymi Pesach, Rosz ha-Szana, Jom Kippur, Sukkot, Chanuka, Purim.  Co tydzień obchodzony jest szabat.

Czy wiesz, co to jest szabat?

,,W Judaizmie podoba mi się to, że można wypowiadać swoje zdanie i można nie zgadzać się z autorytetami, podoba mi się też wspólnotowość i odpowiedzialność za siebie na wzajem”

Dowiedz się więcej o żydowskich świętach i zwyczajach


Moja praca ma znaczenie. Nie wstaję po to, żeby odbębnić 8 godzin

„Dla Żydów cmentarz to miejsce święte i przestrzeń cmentarza jest nienaruszalna, aż do przyjścia Mesjasza, kiedy zmarli mają się podnieść i pójść do odrodzonego królestwa Izraela”

Dowiedz się więcej o cmentarzach żydowskich w Polsce

Cmentarz żydowski niedaleko Otwocka pod Warszawą

Jeżdżę na rowerze, a nie pociągam za sznurki światowej finansjery

Chcesz wiedzieć, czym naprawdę jest „spisek żydowski”?

Protokoły mędrców Syjonu, źródło: Wikipedia

Ty żydzie!

Żydami byli między innymi Albert Einstein, Artur Rubinstein.

Albert Einstein – fizyk, twórca teorii względności, Artur Rubinsterin – pianista, żródło: Wikipedia

 

Dlaczego nacjonalizm jest tak popularny wśród młodych?

„Chciałbym zrobić COŚ, choć sam nie wiem do końca co, z tą narastającą falą ksenofobii, rasizmu i antysemityzmu. Może chciałbym po prostu pokazać swoją osobę i powiedzieć coś o sobie. Ktoś zobaczy żywego człowieka, posłucha tej historii i skonfrontowany z nią zastanowi się chwilę.  Fajnie by było, gdyby tak się stało.”


To ode mnie zależy, czy moje dzieci będą czuły związek z żydostwem


Jakie mam marzenie?

Dowiedz się więcej o historii Żydów i ich kulturze odwiedzając Muzeum Żydów Polskich  Polin lub odbywając wycieczkę wirtualną


 

 

Save

Save

Save

Save